سهیل چهره‌ای

سال 95 با همه فراز و نشیب، شکست‌ها و موفقیت‌هایش رو به پایان است. برای من، در یک تجربه شخصی، سالی عجیب بود. همانند جامعه ایران که در چند سال اخیر، خطوط بین طبقات اجتماعی و اقتصادی آن بسیار پررنگ‌تر و شفاف‌تر از گذشته شده، در صنعت بسته‌بندی ایران نیز شرکت‌ها، پالس‌های بسیار متفاوتی از وضعیت بازار خود ارسال کردند که جای بحث‌های ساختاری بسیار دارد.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 218

 

سهیل چهره ای

در شش سال گذشته‌ای که از هنر بسته‌بندی با شما سخن گفته‌ام، همواره بر نکاتی پا فشرده‌ام که عمیقا به آنها اعتقاد داشتم. اعتقاداتی که نه در مقام سخن، بلکه در هنگام عمل نیز به آنها وفادار بودم. یکی از موضوعاتی که همواره به آن پیشنهاد کرده‌ام، حضور در بازارهای بین‌المللی چه به لحاظ ناظر و چه فروشنده بوده است. حضوری که آسان‌ترین و بهترین راه برای وصول آن، بازدید از نمایشگاه‌های تخصصی و مرتبط است. حتی دیدن برخی نمایشگاه‌های داخلی که رکود و نبود نوآوری در آن، کسالت به بار می‌آورد نیز برای حرفه‌ای‌ها پندآموز است، زیرا عامل هر پیشرفت و جابه‌جایی، آگاهی دقیق از شرایط موجود است.

ادامه مطلب نظرات (4) کلیک ها: 292

 

سهیل چهره ای

شنیده‌ایم که در هزاره سوم، دانش بشر هر ده سال دو برابر می‌شود اما از این شگفت‌انگیزتر اینکه برخی دیگر  می‌گویند هر آن چه که یاد می‌گیریم هر 24 ساعت دو برابر می‌شود! سرعت فناوری در جهان امروز بسیار فراتر از آن چیزی است که حتی یک نسل پیش می‌توانستند پیش‌بینی کنند و مطمئن هستم به هیچ عنوان کسانی که 30سال پیش می‌زیستند نمی‌توانستند جهان امروز را در همه ابعاد آن به چنین شکلی تصور کنند.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 448

سهیل چهره ای

در ماه‌های گذشته از تحریم و برجام و پسابرجام بسیار شنیده‌ایم. بسیار شنیده‌ایم و با ترس و اشتیاق دنبال کرده‌ایم چون نتایج آن بی‌شک بر زندگی همه ما چه در جایگاه مصرف‌کننده نهایی کالا و چه تولیدکننده و یا بازرگان آن تاثیرگذار است. اینکه تا چه حد این توافق موفق بوده، طرفین به آن پایبند بوده‌اند و یا تا چه میزان به نفع یا ضرر ما بوده، موضوع بحث این نوشتار نیست. مسئله این است که ما تا چه حد برای مواجهه با آن آمادگی داریم؟

ادامه مطلب نظرات (1) کلیک ها: 483

 

سهیل چهره ای

 صنعت لیبل در مقایسه با 40 سال گذشته سریع‌ترین رشد را داشته است. این رشد به خاطر دیجیتالی شدن سریع صنعت چاپ لیبل بسته‌بندی بوده است که ادامه نیز خواهد یافت. البته موضوع تنها چاپ دیجیتال نیست اما شروع خوبی برای آغاز بحث است. آخرین گرایش‌های بازار نشان می‌دهد که حدود یک‌چهارم از تمامی خرید و نصب ماشین‌های چاپ جدید، همگی دیجیتال هستند که در حال رشد نیز هست.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 523

سهیل چهره ای

نخست: هالی ترنر، دختر 13ساله امریکایی به خاطر آسیب رساندن برخی صنایع به محیط زیست و انتشار گازهای گلخانه‌ای به دادگاه شکایت کرده است. جمعی از وکلای صاحب‌نام و اساتید دانشگاه نیز در این راه به او کمک کرده‌اند.هالی می‌گوید که در کلاس سوم درباره اهمیت محیط زیست و آسیب‌های وارد به آن مطلع شده است. او با روسای چند کارخانه بزرگ آلاینده هم دیدار کرده اما قانع نشده که در نهایت منجر به مراجعه به دادگاه شده است.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 724

سهیل چهره ای

آنهایی که با دنیای هنر سروکار بیشتری دارند می‌دانند که یکی از راه‌های ارتقای مهارت‌های هنری، بازدید از گالری‌های هنری، معاشرت با سایر هنرمندان و در کل دیدن و هر چه بیشتر دیدن است. به عقیده من این عمل می‌تواند در بسیاری جنبه‌های دیگر نیز کاربرد داشته باشد. در همین راستا بود که با وجود فشردگی شدید کارهای نشریه و تداخل نمایشگاه‌های بسته‌بندی استانبول با ماشین‌آلات گلفود دبی و فاصله اندک این دو با نمایشگاه اصفهان پلاست، به هیچ عنوان نتوانستم خودم را راضی به لغو یکی از آنها کنم. در واقع آنچه که بازدید سال‌های گذشته به من آموخته بود، مانع از این شد که این کلاس درس بی‌نظیر و رایگان را از دست بدهم.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 698

سهیل چهره ای

با پیشرفت‌های رخ داده به‌ویژه در دو دهه گذشته در بسیاری از جنبه‌های زندگی بشری، به ناچار استانداردهای آن نیز بهبود یافته است. امنیت و ایمنی جوامع و فعالیت‌های انسانی به موضوعی غیرقابل انکار بدل شده اما در این میان سلامتی و امنیت غذایی اهمیت متفاوتی یافته است. از مهم‌ترین ابزارهای تامین و در سال‌های گذشته کنترل کیفیت و محتوای مواد غذایی، بسته‌بندی نام برده می‌شود. این ابزار بناست تا هم از سلامت محصول محافظت کند و هم سلامت مصرف‌کنندگان آن. یکی از کلیدی‌ترین نقش‌ها را در این حوزه، برچسب یا لیبل بسته‌بندی بر عهده دارد.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 674

  سهیل چهره ای, توافق هسته‌ای بین ایران و قدرت‌های جهان, بسته‌بندی, کالاهای صادراتی ایران, صنعت بسته‌بندی ایران, ماشین‌آلات, صنایع مصرف‌کننده بسته‌بندی, خرما, پسته, زعفران, اقتصاد کشاورزی, بازار بسته‌بندی در خاورمیانه و شمال آفریقا, بازار بسته‌بندی جهان, پلاستیک‌های سخت, شیشه و فلز, قابلیت بازیافت, صنعت بسته‌بندی جهان, MENA, Smithers Pira,

سهیل چهره ای

 خوشبختانه همان‌طور که اغلب ما انتظار می‌کشیدیم، توافق هسته‌ای بین ایران و قدرت‌های جهان صورت گرفت و امید می‌رود که با اجرای این توافق، گشایش‌های بزرگی در ایران به‌خصوص در بخش اقتصادی به وقوع بپیوندد. آنچه مهم است آمادگی ما برای ورود به جامعه جهانی و تجارت آزاد و احتمال پیوستن کشورمان به سازمان تجارت جهانی در سال‌های آینده است. در این میان در اغلب صنایع، بسته‌بندی نقشی کلیدی را در حفظ، معرفی و فروش بسیاری از کالاهای صادراتی ایران خواهد داشت، نقشی به مراتب مهم‌تر از گذشته.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 676

طراحی بسته بندی

سهیل چهره ای

در طول تاریخ، طرح‌های بسته‌بندی هدف‌های گوناگونی داشته‌اند که انعکاس‌دهنده ارزش‌ها و نیازها در دوره‌های زمانی مختلف بوده‌آند. اگرچه در مبحث طراحی بسته‌بندی در ابتدای قرن بیست‌ویکم، نگرش و موضوعات متفاوت بودند، اما سادگی خود را به‌عنوان فلسفه‌ای غالب، به رخ کشید. مسئله باارزشی همچون کاستن از پیچیدگی‌های غیرضروری طراحی، پیشرفت قابل توجهی در نقش ارتباطی طراحی بسته‌بندی را سبب شد.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 6369