نمایشگاه‌های تخصصی همیشه به‌عنوان بخشی جدایی ناپذیر از چرخه فعالیت‌های تولیدی و تجاری به حساب آمده‌اند. در اصل این موضوع، تفکیک نظری وجود ندارد اما در میزان اهمیت دادن به حضور در نمایشگاه‌ها و روش‌های برگزاری آن البته، اختلاف‌ها بسیار است. یافتن مشتریان جدید، تثبیت برند، ترجیح بودن به نبودن، دید و بازدید با نمایندگی‌ها و حتی چای نوشیدن با دوستان قدیمی، بخشی از هدف‌هایی است که بسیاری از مدیران برای حضور در نمایشگاه به عنوان غرفه‌دار ابراز می‌کنند.

احتمالا همه به این موضوع اذعان دارند که تغییرات در سبک زندگی ما، بسیار سریع‌تر و گسترده‌تر از سال‌های گذشته اتفاق می‌افتد. به همین روال و با سرعت غیرقابل تصوری، بر میزان آگاهی و سواد نیز افزوده می‌شود. رواج اینترنت و پس از آن گوشی‌های هوشمند و شبکه‌های اجتماعی همچون facebook، که اکنون با دو میلیارد کاربر بزرگترین کشور دنیاست، عامل تسریع در نزدیکی مردم و فرهنگ‌ها با یکدیگر شده است. در هزاره سوم، دانش بشر هر ده سال دو برابر می‌شود. برخی دیگر معتقدند که هر آن‌چه یاد می‌گیریم، هر 24ساعت دو برابر می‌شود. این تغییرات بر بخشی از آداب و رسوم روزمره ما از جمله «خرید کردن» نیز تاثیر خود را گذاشته است و کارشناسان و روانشناسان بازاریابی و فروش را وادار کرده تا به گونه‌ای دیگر به موضوع بنگرند.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 417

نخست:  پیشتر از تغییرات در هنر بسته‌بندی با شما گفته بودم. حقیقت این است که کار رسانه‌ای پرشتاب‌ترین کار دنیاست. کار در این اتمسفر هم لذت‌بخش است و هم دلهره‌آور. در استانداردهای بالای این حرفه، لحظه‌ای غفلت شما را چنان از گردونه بیرون می‌اندازد که برای بازگشت دوباره به آن تلاش بسیاری نیاز خواهید داشت. در ادامه تغییرات در هنر بسته‌بندی که از گرافیک جلد آن آغاز شده و در این شماره به صفحه‌آرایی گسترش یافته است، باید به طراحی مجدد سایت نشریه نیز اشاره‌ای داشته باشیم. با آنکه مدعی هستیم پرتیراژترین نشریه بسته‌بندی در ایران بوده‌ایم، تا حدی که برخی از شماره‌ها با ضرر مالی نیز همراه بوده است، اما در صنعتی مانند بسته‌بندی با گستردگی ویژه آن، سخن از تیراژی خاص گفتن، گزافه‌گویی است. چه‌بسا نیاز کشور به نشریات بسته‌بندی را باید در حد تیراژی حداقل 30هزار نسخه‌ای دید که البته میسر نیست.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 598

سهیل چهره‌ای

سال 95 با همه فراز و نشیب، شکست‌ها و موفقیت‌هایش رو به پایان است. برای من، در یک تجربه شخصی، سالی عجیب بود. همانند جامعه ایران که در چند سال اخیر، خطوط بین طبقات اجتماعی و اقتصادی آن بسیار پررنگ‌تر و شفاف‌تر از گذشته شده، در صنعت بسته‌بندی ایران نیز شرکت‌ها، پالس‌های بسیار متفاوتی از وضعیت بازار خود ارسال کردند که جای بحث‌های ساختاری بسیار دارد.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 470

 

سهیل چهره ای

در شش سال گذشته‌ای که از هنر بسته‌بندی با شما سخن گفته‌ام، همواره بر نکاتی پا فشرده‌ام که عمیقا به آنها اعتقاد داشتم. اعتقاداتی که نه در مقام سخن، بلکه در هنگام عمل نیز به آنها وفادار بودم. یکی از موضوعاتی که همواره به آن پیشنهاد کرده‌ام، حضور در بازارهای بین‌المللی چه به لحاظ ناظر و چه فروشنده بوده است. حضوری که آسان‌ترین و بهترین راه برای وصول آن، بازدید از نمایشگاه‌های تخصصی و مرتبط است. حتی دیدن برخی نمایشگاه‌های داخلی که رکود و نبود نوآوری در آن، کسالت به بار می‌آورد نیز برای حرفه‌ای‌ها پندآموز است، زیرا عامل هر پیشرفت و جابه‌جایی، آگاهی دقیق از شرایط موجود است.

ادامه مطلب نظرات (4) کلیک ها: 596

 

سهیل چهره ای

شنیده‌ایم که در هزاره سوم، دانش بشر هر ده سال دو برابر می‌شود اما از این شگفت‌انگیزتر اینکه برخی دیگر  می‌گویند هر آن چه که یاد می‌گیریم هر 24 ساعت دو برابر می‌شود! سرعت فناوری در جهان امروز بسیار فراتر از آن چیزی است که حتی یک نسل پیش می‌توانستند پیش‌بینی کنند و مطمئن هستم به هیچ عنوان کسانی که 30سال پیش می‌زیستند نمی‌توانستند جهان امروز را در همه ابعاد آن به چنین شکلی تصور کنند.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 700

سهیل چهره ای

در ماه‌های گذشته از تحریم و برجام و پسابرجام بسیار شنیده‌ایم. بسیار شنیده‌ایم و با ترس و اشتیاق دنبال کرده‌ایم چون نتایج آن بی‌شک بر زندگی همه ما چه در جایگاه مصرف‌کننده نهایی کالا و چه تولیدکننده و یا بازرگان آن تاثیرگذار است. اینکه تا چه حد این توافق موفق بوده، طرفین به آن پایبند بوده‌اند و یا تا چه میزان به نفع یا ضرر ما بوده، موضوع بحث این نوشتار نیست. مسئله این است که ما تا چه حد برای مواجهه با آن آمادگی داریم؟

ادامه مطلب نظرات (1) کلیک ها: 695

 

سهیل چهره ای

 صنعت لیبل در مقایسه با 40 سال گذشته سریع‌ترین رشد را داشته است. این رشد به خاطر دیجیتالی شدن سریع صنعت چاپ لیبل بسته‌بندی بوده است که ادامه نیز خواهد یافت. البته موضوع تنها چاپ دیجیتال نیست اما شروع خوبی برای آغاز بحث است. آخرین گرایش‌های بازار نشان می‌دهد که حدود یک‌چهارم از تمامی خرید و نصب ماشین‌های چاپ جدید، همگی دیجیتال هستند که در حال رشد نیز هست.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 826

سهیل چهره ای

نخست: هالی ترنر، دختر 13ساله امریکایی به خاطر آسیب رساندن برخی صنایع به محیط زیست و انتشار گازهای گلخانه‌ای به دادگاه شکایت کرده است. جمعی از وکلای صاحب‌نام و اساتید دانشگاه نیز در این راه به او کمک کرده‌اند.هالی می‌گوید که در کلاس سوم درباره اهمیت محیط زیست و آسیب‌های وارد به آن مطلع شده است. او با روسای چند کارخانه بزرگ آلاینده هم دیدار کرده اما قانع نشده که در نهایت منجر به مراجعه به دادگاه شده است.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 958

سهیل چهره ای

آنهایی که با دنیای هنر سروکار بیشتری دارند می‌دانند که یکی از راه‌های ارتقای مهارت‌های هنری، بازدید از گالری‌های هنری، معاشرت با سایر هنرمندان و در کل دیدن و هر چه بیشتر دیدن است. به عقیده من این عمل می‌تواند در بسیاری جنبه‌های دیگر نیز کاربرد داشته باشد. در همین راستا بود که با وجود فشردگی شدید کارهای نشریه و تداخل نمایشگاه‌های بسته‌بندی استانبول با ماشین‌آلات گلفود دبی و فاصله اندک این دو با نمایشگاه اصفهان پلاست، به هیچ عنوان نتوانستم خودم را راضی به لغو یکی از آنها کنم. در واقع آنچه که بازدید سال‌های گذشته به من آموخته بود، مانع از این شد که این کلاس درس بی‌نظیر و رایگان را از دست بدهم.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 898